top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraBarbora Kalvach

Jak vybrat cizojazyčnou knížku

Stojí za to vybrat je dobře. Dejte si záležet. Vybraná knížka by se totiž nejen měla líbit dětem, ale i vám. Vy ji totiž budete číst asi tak 400x za měsíc.


Vyberte takovou, která má nejdříve krátké texty a hodně ilustrací.

Ilustrace jsou velmi důležité. Je víc než vhodné, aby byly jasné, podporovaly význam textu, a úplně nejlepší je, aby byly reálné. Aby zvířata vypadala jako zvířata. Co nemluví, co nejsou oblečená a nechovají se jako lidi. Vím, někdo to třeba má rád. Mně osobně to nesedí. Děti do tří let vnímají svět, tak jak jim je představován. Prostě přijímají, co vidí. Ještě neumí rozlišovat, co je reálné a co ne, co je jen v pohádce nebo knížce. Takže jestli kráva v pohádce mluví, tak to mluví doopravdy, jestli je dům na kolečkách, tak to asi tak bude.


Děti zhruba po 3,5 roce už mají nějakou schopnost rozlišit fikci od reality, už leccos zažily a vědí, jak to ve skutečnosti je. Takže těmto dětem už můžeme představit nějaký smyšlený příběh včetně fantazijní ilustrace. Ale já bych to nedělala. Obzvláště u cizího jazyka je fajn, když to dětem nestěžujeme. Už tak se musí hodně soustředit, a právě ilustrace jim v tom hodně bude pomáhat, tak bych jim podala pomocnou ruku v podobě reálného příběhu podpořené jasnou ilustrací něčeho, co znají ze svého života. Proto doporučuju vybírat knihy, které odpovídají realitě, ideálně něčemu, s čím už mají děti zkušenosti. Super jsou takové ty sériové knížky o někom, jak zažívá různá každodenní dobrodružství - v parku, ve vlaku, u doktora. S tím vším se totiž mohou děti ztotožnit. Vy můžete ukazovat na obrázku a přitom povídat nebo číst, o čem příběh je.


Také bych nejdříve sahala po knížkách, kde je třeba jen jeden obrázek, třeba jen jablko, ale nic jiného, nic na pozadí. Právě proto, aby se děti mohly soustředit přesně na to, co tam je. Protože vy, když budete říkat: Podívej to je jablko - tak aby si slovo jablko mohly spojit s obrázkem jablka a ne třeba červíkem, co se z něj klube. Aby ta pozornost nebyla vůbec ničím tříštená.


Také vyberte knížku, která není příliš tlustá. Raději sáhněte po takové, kterou přečtete za pár minut než po nějaké s příliš stránkami. To, že ji přečtete za chvíli, motivuje děti k jejímu dalšímu čtení a tím pádem i opakování. A uvidíte, jak budou velmi rychle rozumět.56 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page